نکات و ترفندهای شستشوی پرده ها در ماشین لباسشویی

نکات و ترفندهای شستشوی پرده ها در ماشین لباسشویی

نکات و ترفندهای شستشوی پرده ها در ماشین لباسشویی

مردم اغلب می پرسند “آیا می شود پرده ها را با ماشین شستشو داد؟” پاسخ مثبت است، اما فقط در برخی موارد. بسیاری از پرده ها دارای برچسب شستشو هستند، بنابراین سعی کنید آن را پیدا کنید و قبل از این کار توصیه های سازنده ما را بخوانید. این دستورالعمل‌ها بهترین راه برای شستن پرده‌ها را به شما نشان می‌دهد و به شما اطلاع می‌دهد که آیا ریختن آن‌ها در ماشین لباسشویی بی‌خطر است و در چه دمایی؟

اولین قدم برای شستشوی پرده، جدا کردن آن از چوب پرده است. پرده ها بسیار لطیف تر و آسیب پذیرتر از سایر منسوجات پارچه ای هستند؛ به همین دلیل دقت در انجام این مرحله اهمیت بسیار بالایی دارد. همچنین توجه داشته باشید که حتما تمام گیره ها و قلاب ها را از پرده جدا کرده باشید تا در حین شست و شو به بافت آن آسیبی وارد نشود..

قبل از افزودن هر گونه ماده شوینده و آغاز فرایند شست و شو، بهتر است ابتدا با استفاده از یک جارو برقی گرد و غبار نشسته روی پرده را زدوده و سپس چند دقیقه آن را در یک تشت آب بگذارید. این کار باعث می شود تا غبار روی پرده به طور کامل از آن جدا شده و به صورت عمیق تری شستشو شود.

قبل از قرار دادن پرده ها در ماشین لباسشویی، باید مشخص کنید که از چه موادی ساخته شده اند. در واقع همه پارچه ها برای این نوع شستشو مناسب نیستند.

اگر شک دارید، راه ساده اینست که بدانید پارچه‌های سبک‌وزن که آب زیادی در خود نگه نمی‌دارند، مانند پنبه، معمولاً برای شستن در ماشین لباسشویی با مواد شوینده معمولی شما مناسب هستند. یک برنامه شستشوی سبک «لطیف» با شستشوی خنک انتخاب کنید. پارچه های پنبه ای ظریف می توانند در شستشوی گرم جمع شوند.

شست و شوی پرده

چه زمانی پرده ها را در ماشین لباسشویی تمیز کنید

این گزینه با پرده های سبک وزن بهتر کار می کند تا با مواد سنگین که آب را در خود نگه می دارند. با این حال، به خاطر داشته باشید که برخی از مواد هنگام قرار دادن در ماشین لباسشویی نیاز به توجه ویژه دارند .در اکثر موارد، پرده‌های موجود در خانه‌های ما از پارچه‌های کتان، ابریشم، پنبه یا سایر پارچه‌های مصنوعی ساخته می‌شوند.تعیین اینکه پرده ها از چه ماده ای ساخته شده اند نه تنها به ما می گوید که آیا واقعاً می توان آنها را در ماشین لباسشویی شست، بلکه دمای چرخه تنظیم را نیز تعیین می کند.

شستشوی پرده ها در ماشین لباسشویی: درجه حرارت و خشک کردن چرخشی

پس از اتمام عملیات مقدماتی، شما آماده بارگیری درام (مخزن) خواهید بود و مراقب باشید که دستگاه را بیش از حد پر نکنید تا از چروک شدن بیش از حد پرده ها جلوگیری کنید. اگر پرده هایی که باید شسته شوند رنگی هستند، حتما یک رنگ گیر در آن قرار دهید.

اگر ماشین لباسشویی برنامه خاصی برای شستشوی پرده ها دارد، از این ویژگی پیروی، و از دستورالعمل های روی برچسب و هر دستورالعمل پیشنهادی استفاده کنید. اگر ماشین لباسشویی شما این ویژگی را ندارد، توصیه می‌کنیم پرده‌های پنبه‌ای را در یک چرخه ظریف با دمای 30 درجه و با تنظیم چرخش خشک‌کن روی 600 بشویید. پس از اتمام چرخه، پرده‌های خود را آویزان کنید تا خشک شوند، از چین‌خوردگی بیش از حد اجتناب کنید و مراقب باشید. آنها را در اسرع وقت در حالت ایده آل زمانی که هنوز کمی مرطوب هستند اتو کنید.

پرده های سفید را می توان در دمای 40 درجه شست، در حالی که پرده های الیاف مصنوعی شفاف باید در دمای 30 درجه شسته شوند. پرده‌های کتانی و ابریشمی از این قاعده مستثنی هستند، چون پارچه‌های ظریف‌تری دارند، باید به شکل زیر شستشو شوند.

شستشوی پرده ها

نحوه شستن پرده های کتانی در ماشین لباسشویی:

پرده های کتان که پارچه ضخیم و بادوام تری دارند رت میشود براحتی در ماشین لباسشویی تمیز کرد.

قبل از استفاده از ماشین لباسشویی ابتدا گوشه ای از پارچه را با شوینده مورد نظر تست کنید تا از رنگ ندادن پرده مطمئن شوید. انواع مختلفی از کتانی وجود دارد: کتان مصنوعی، چروکیده، پشم کتان و کتان بوم. بیایید نگاهی به این موارد بیندازیم تا نحوه انتخاب صحیح برنامه ماشین لباسشویی را دریابیم

 

پرده کتانی الیاف مصنوعی

اینها پرده های کتان سبک وزن با بافت بازتر هستند. برای شستن این پرده‌ها، توصیه می‌کنیم قبل از شستشوی کامل، آن‌ها را دو بار بدون خشک کن دستگاه خشک کنید. یک برنامه سبک را در دمای 30 درجه انتخاب کنید و در 400 دور چرخش خشک کنید. پس از اتمام چرخه شستشو، در صورت امکان، پرده های خود را به صورت عمودی از ارتفاع آویزان کنید تا خشک شوند. در حالی که هنوز مرطوب است اتو کنید، مراقب باشید همیشه به صورت افقی با دمای متوسط ​​اتو کنید.

پرده های کتانی چروکیده

برای پرده های ساخته شده از این نوع کتانی، همان روشی را که برای کتانی مصنوعی توصیه می شود دنبال کنید، اما با چرخش روی 800 دور خشک کنید. این پرده ها را می توان در حالی که هنوز مرطوب است آویزان کرد، زیرا نیازی به اتو کردن ندارند.

شستن پرده

پرده های پشمی کتانی:

با توجه به ماهیت بسیار ظریف این نوع کتانی، پرده های ترکیبی پشم کتان به یک چرخه شستشوی ظریف در دمای حداکثر 30 درجه و یک چرخه خشک کردن چرخشی تا 400 دور نیاز دارند.

 

پرده های کتانی بوم:

این قوی‌ترین نوع کتان است، به این معنی که این پرده‌ها را می‌توان حتی در دمای 40 درجه، در یک چرخه ظریف، شست. برای جلوگیری از چروک شدن آنها، چرخه خشک کردن را حذف کنید یعنی انجام ندهید و برای سهولت در اتو کردن، کمی نشاسته اضافه کنید، این کار باید به صورت افقی ، زمانی که پرده ها هنوز مرطوب هستند و اتو روی دمای متوسط ​​به بالا تنظیم شده است انجام شود.

شست و شوی پرده توری

نحوه شستن پرده های ابریشمی در ماشین لباسشویی

ابریشم یکی از ظریف ترین پارچه های موجود در بازار امروز است. قبل از قرار دادن پرده های ساخته شده از این ماده در ماشین لباسشویی، بررسی کنید که واقعاً می توان آنها را در آب شست زیرا معمولاً خشکشویی توصیه می شود. پرده‌هایی که از جنس ابریشم هستند در صورت شستن با ماشین لباسشویی معمولاً چروک می‌شوند راه حل بسیار ساده برای شستن پرده ‌های حریر به این‌گونه است به جای استفاده از پودر لباسشویی از پودر صابون استفاده شود .

یک برنامه سبک را با حداکثر دمای 30 درجه انتخاب کنید، مراقب باشید که هر بار با قرار دادن حداکثر دو تکه پرده در یک زمان به درستی بشویید و از چرخه خشک کردن صرفنظر کنید.

پس از اتمام برنامه شستشو، پرده های خود را در صورت امکان به صورت عمودی از ارتفاع آویزان کنید تا خشک شوند و مطمئن شوید که کاملاً باز شده اند. اگر می خواهید آنها را اتو کنید، حتماً این کار را در دمای پایین و بدون استفاده از قابلیت بخار انجام دهید.

نحوه شستن پرده های توری در ماشین لباسشویی

پرده های توری بسیار دلربا هستند اما باید بیشتر از انواع پرده های دیگر نیاز به مراقبت دارند چون حساس هستند. این پرده ها از ورود  نور خورشید به داخل خانه محافظت کنند ولی آلودگی و گرد و غبار را بیشتر به خود جذب می کنند و در نتیجه باید مرتبا آن ها را تمیز کنید تا آلودگی ها در پارچه ماندگار نشوند.

در ماشین لباسشویی نیز باید از آب گرم تا 40 درجه استفاده کنید. یک شوینده ملایم را داخل آن ریخته ، تا پرده ها یک چرخ کوتاه داخل ماشین لباسشویی بزنند بعد با استفاده از حوله استفاده کرده و آب اضافی پرده را بگیرید و آن را روی بند پهن کنید.در شستن پرده های تور از سفید کننده استفاده نکنید چون باعث کدر شدن پرده ها خواهد شد.

در نهایت برای بدست آوردن نتیجه بهتر، لازم است علاوه بر نکات ذکر شده حتما به برنامه های شستشوی مخصوص در ماشین لباسشویی خود و مشخصات پارچه پرده تان دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.